Mistrzostwa Polski Modeli Kartonowych i Grand Prix „Małego Modelarza”

   Jak co roku gościnna Oleśnica zaprosiła modelarzy z całej Polski do wzięcia udziału w Oleśnickich Konkursach Modelarskich: w Mistrzostwach Polski Modeli Kartonowych, konkursie o Grand Prix „Małego Modelarza” i XXXVIII Międzynarodowym Konkursie Modeli Redukcyjnych.
   Tradycyjnie zawody odbyły się w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Marii Skłodowskiej-Curie, przy ul. Wojska Polskiego 67/69. Odpowiedź środowiska modelarskiego była nad wyraz satysfakcjonująca, albowiem przybyło do Oleśnicy 471 modeli z 24 klubów z Polski i Czech. Swoje prace wystawili także modelarze niezrzeszeni.
   Ich oceny dokonywała licząca 28 sędziów komisja, której przewodniczył sędzia klasy międzynarodowej Maciej Poznański z Wrocławia. Ze względu na rekordową liczbę modeli prace 8 podkomisji trwały do późnych godzin wieczornych.
   Laureatem nagrody głównej - Grand Prix „Małego Modelarza” - został Robert Pater z Witaszyc za model polskiego samolotu PZL.23B „Karaś”. Puchar Starosty Powiatu Oleśnickiego  zdobył Łukasz  Dywan z Goleniowa za lotniskowy model samochodu pożarniczego „Simba Titan” 8x8.  Z kolei Puchar Burmistrza Miasta Oleśnica przypadł Mariuszowi Borkowi  z Sandomierza za model samolotu odrzutowego Su-7.

Tegoroczne Grand  Prix  „Małego  Modelarza” zdobył Robert Pater z Witaszyc za model polskiego samolotu PZL.23B „Karaś”.

Łukasz Dywan z Goleniowa pokazał w konkursie modeli plastikowych lotniskowy samochód pożarniczy „Simba Titan”  8x8 i zdobył nagrodę specjalną - Puchar Starosty Powiatu Oleśnickiego

   Od lat znaczącą nagrodą w oleśnickich konkursach jest Puchar Rektora Politechniki Wrocławskiej za najbardziej innowacyjny model konkursu. W tym roku puchar otrzymał Dariusz Furtak  z Mazańcowic za model ultraciężkiego japońsko-amerykańskiego samochodu ciężarowego o masie własnej 155 ton „Komatsu” 830E.

Zielony „maluszek” i ogromna żółta wywrotka „Komatsu” 830 E wykonane są w tej samej skali przez Dariusza Furtaka z Mazańcowic. Wykonawca otrzymał za ten model nagrodę Rektora Politechniki Wrocławskiej za model najbardziej innowacyjny.

   Zwiedzających wystawę szczególnie zachwyciły pięknie wykonane modele zamków i kościołów. Szczególną uwagę  zwracał Kościół Mariacki w Krakowie wykonany przez Dariusza Fabiana z Nowego Tomyśla. Autor zdobył nim tytuł Mistrza Polski w klasie kartonowych modeli budowli (KB-S). Dodatkowo otrzymał nagrodę specjalną za najlepiej wykonany model polskiej budowli.

Komisja sędziowska w składzie Marian Taborek, Ryszard Piwko i Grzegorz Molenda podczas oceny modeli kartonowych budowli

   Ponadto instruktor Piotr Hodun  z Klubu Modelarskiego „Skorpion” z Wołowa został wyróżniony Pucharem OHP Oleśnica za znaczące szerzenie modelarstwa wśród młodzieży.

   Tyle w telegraficznym skrócie o tegorocznych konkursach modelarskich w Oleśnicy, które zostały rozegrane w dniach 7-9 września br. Do szczegółowej relacji opatrzonej dużą ilością fotografii modeli zapraszamy w następnym numerze „Modelarza”.

Zbysław Gontarz
Fot. Mieczysław Kruczkiewicz

2018-09-24

Strona używa cookies (ciasteczek)
Zamknij okno ciasteczek

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.