Kursy prawa jazdy w OSK Zielona Góra
Prawo Jazdy Kat. B, C, C+E, D, T
(PKK) - Profil kursanta kierowcy krok po kroku
1. BADANIE LEKARSKIE stwierdzające brak przeciwwskazań do kierowania pojazdem, wydane przez lekarza uprawnionego do badań kierowców zgodne z kategorią prawa jazdy, którą zamierzasz robić.
2. BADANIA PSYCHOLOGICZNE stwierdzające brak przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem (przy kat. C1, C, D1, D, C1+E, C+E, D1+E, D+E),
3. ZDJĘCIE - jedna wyraźna, aktualna i kolorowa fotografia o wymiarze 3,5 cm x 4,5 cm przedstawiająca osobę bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami, na wprost.
4. ZGODA RODZICÓW / OPIEKUNÓW (osoby niepełnoletnie)
PKK - PROFIL KURSANTA KIEROWCY
Udaj się do wydziału komunikacji urzędu miasta / gminy, zgodnego z Twoim zameldowaniem, złóż powyższe dokumenty - odbierz PKK (bezpłatny)
Po uzyskaniu numeru PKK udaj się do wybranego ośrodka szkolenia kierowców i rozpocznij kurs prawa jazdy.
Numer PKK jest niezbędny do rozpoczęcia kursu w Ośrodku Szkolenia Kierowców , oraz zapisania się na termin egzaminu w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego.
Wiek
Wymagany dla danej kategorii wiek wynosi:
14 lat – dla kategorii AM
16 lat – dla kategorii A1, B1 lub T
18 lat – dla kategorii A2, B, BE, C1 i C1E;20 lat – dla kategorii A w przypadku posiadania wcześniej przez 2 lata prawa jazdy kategorii A2.
21 lat – dla kategorii C, CE, D1 i D1E
21 lat – dla kategorii A w przypadku motocykli trójkołowych o mocy przekraczającej 15 kW (20,39 KM)
24 lata – dla kategorii A (w przypadku nieposiadania wcześniej prawa jazdy kategorii A2 przez co najmniej 2 lata), D i DE.
Kategoria B prawa jazdy uprawnia do kierowania:
- pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej (dmc) nieprzekraczającej 3,5 tony (z wyjątkiem motocykla lub autobusu);
- pojazdem samochodowym o dmc nieprzekraczającej 3,5 tony wraz z przyczepą lekką (do 750kg DMC);
- pojazdem samochodowym o dmc nieprzekraczającej 3,5 tony wraz z przyczepą inną niż lekka pod warunkiem, że dopuszczalna masa całkowita zespołu pojazdów nie przekracza 4250 kg a kierowca zdał dodatkowy egzamin praktyczny potwierdzony wpisem do prawa jazdy
- ciągnikiem rolniczym, pojazdem wolnobieżnym oraz zespołem złożonym z tego pojazdu i przyczepy lekkiej (do 750kg dmc) (tylko na terytorium RP);
- pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii AM;
- motocyklem o pojemności skokowej silnika nieprzekraczającej 125 cm3, mocy nieprzekraczającej 11 kW i stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającym 0,1 kW/kg pod warunkiem, że osoba posiada prawo jazdy kategorii B od co najmniej 3 lat (tylko na terytorium RP).
Należy pamiętać, że rzeczywista masa całkowita przyczepy ciągniętej przez samochód osobowy, samochód ciężarowy o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t lub autobus - nie może przekraczać rzeczywistej masy całkowitej pojazdu ciągnącego;
Kategoria C prawa jazdy uprawnia do kierowania:
- pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu
- pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii AM;
- ciągnikiem rolniczym, pojazdem wolnobieżnym oraz zespołem złożonym z tego pojazdu i przyczepy lekkiej (do 750kg dmc) (tylko na terytorium RP).
Osoba ubiegająca się o prawo jazdy kat. C, musi mieć ukończone 21 lat. Dodatkowym warunkiem do uzyskania prawa jazdy kategorii C jest posiadanie prawa jazdy kategorii B.
Kategoria C+E prawa jazdy uprawnia do kierowania:
- pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5t łącznie z przyczepą
- zespołem pojazdów złożonym z ciągnika rolniczego z przyczepą (przyczepami) lub pojazdu wolnobieżnego z przyczepą (przyczepami) (tylko na terytorium RP).
Posiadacz kategorii prawa jazdy B i C+E posiada również uprawnienia kat. B+E, podobnie jak przy posiadaniu kategorii C+E i D nabywa uprawnienia kategorii D+E. Rzeczywista masa całkowita przyczepy ciągniętej przez samochód ciężarowy o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t nie może przekraczać rzeczywistej masy całkowitej tego samochodu powiększonej o 40 %. Osoba ubiegająca się o prawo jazdy kategorii C+E musi posiadać kategorię C prawa jazdy.
Kategoria D prawa jazdy uprawnia do kierowania:
- autobusem;
- zespołem pojazdów złożonym z autobusu oraz z przyczepy lekkiej (do 750kg DMC);
- pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii AM;
- ciągnikiem rolniczym, pojazdem wolnobieżnym oraz zespołem złożonym z tego pojazdu i przyczepy lekkiej (do 750kg dmc) (tylko na terytorium RP).
Osoba ubiegająca się o tę kategorię prawa jazdy musi mieć ukończone 24 lata oraz posiadać już uprawnienia kategorii B.
Kategoria T prawa jazdy uprawnia do kierowania:
- ciągnikiem rolniczym lub pojazdem wolnobieżnym,
- ciągnikiem rolniczym z przyczepą (przyczepami) lub pojazdem wolnobieżnym z przyczepą (przyczepami),
- pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii AM.
Podstawa prawna
Ustawa o kierujących pojazdami (Dz.U. z 2011 Nr 30 poz 151 z późn.zm),
rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 31 lipca 2012r. w sprawie wydawania dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami,