Jubileusz 80 - lecia Wielkopolskiej Organizacji Wojewódzkiej LOK
Punktualnie o godzinie 13 tej w dniu 24 października 2024 r. w budynku LOK Dom Żołnierza im. Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego w siedzibie Wielkopolskiej Organizacji Wojewódzkiej LOK im. Powstańców Wielkopolskich, Oddziału Biura Zarządu Głównego LOK rozpoczęła się otwarta przez Dyrektora BWZW LOK Bogdana Mrowca uroczystość Wojewódzkich Obchodów 80-lecia WOW LOK.
Uroczystość rozpoczęło wprowadzenie do Sali sztandaru organizacyjnego LOK.
Jubileuszowi towarzyszyły równolegle dwie wystawy okolicznościowe Śp. Mariana Grześkowiaka – odznaki pododdziałów biorących udział w Powstaniu Wielkopolskim 1918/1919 oraz wystawa medali, odznak, pamiątek związanych historią LOK na przestrzeni 80 lat z prywatnej kolekcji Mirosława Borowskiego.
Powitania gości honorowych dokonał Prezes WOW LOK płk Ryszard Wiliński.
Następnie Sekretarz WZW LOK Izabela Bagrowska przedstawiła zebranym rys historyczny naszej patriotyczno – obronnej organizacji o poniższej treści :
Liga Obrony Kraju, która na swoich sztandarach organizacyjnych ma wyhaftowaną złotymi zgłoskami dawną normę konstytucyjną w brzmieniu:
„Obrona Ojczyzny jest najświętszym obowiązkiem każdego Obywatela„
jest spadkobiercą i kontynuatorką tradycji organizacji proobronnych okresu międzywojennego tj.
- Towarzystwa Przyjaciół Żołnierza Polskiego i Polskiego Białego Krzyża, a w okresie powojennym:
- Towarzystwa Przyjaciół Żołnierza i Ligi Przyjaciół Żołnierza.
Zarówno w pierwszym z wymienionych jak i również w drugim okresie, działalność naszych poprzedniczek, jak i działalność LOK -u, nakierowana była i jest głównie na społeczną działalność związaną z umacnianiem obronności Rzeczypospolitej.
Organizacja nasza zrodziła się 80 lat temu w 1944r. w trudnym wojennym okresie, na skrawku ziemi polskiej w nowych granicach narzuconych przez wielką koalicję USA, Wielką Brytanię, ZSRR w Teheranie, Jałcie, Poczdamie.
To wówczas w powiecie siedleckim zrodził się i rozwinął ruch społeczny będący zalążkiem późniejszego Towarzystwa Przyjaciół Żołnierza. Były to luźno tworzone Komitety Opieki nad Rannymi i Chorymi Żołnierzami, niosące pomoc żołnierzom leżącym w szpitalach wojskowych oraz Stowarzyszenia Przyjaciół Żołnierza, zbierające dary i upominki dla żołnierzy walczących na froncie lub zgrupowanych w obozach szkoleniowych. Z inicjatywy kapitana rezerwy Ignacego Płażewskiego pojawiła się w Siedlcach koncepcja powołania organizacji społecznej, która ujęłaby w formy organizacyjnej żywiołowy, masowy ruch niesienia żołnierzom.
Wiosną 1945r. po wyzwoleniu Wielkopolski w wielu miastach zaczęły powstawać pierwsze ogniwa TPŻ. Ten pionierski etap organizowania TPŻ w Wielkopolsce zapisał się odwagą i ogromnym poświęceniem wielu społecznych działaczy Towarzystwa, wśród których dominowali weterani Powstania Wielkopolskiego 1918/19, żołnierze Wojska Polskiego z września 1939r. , a także pracownicy służby zdrowia, którzy udzielali pomocy rannym i chorym żołnierzom polskim. Pierwsze Koło TPŻ w Poznaniu zostało zarejestrowane już 8 marca 1945r. Jego grupę założycielską stanowiły pielęgniarki ze szpitala. Na czele tej grupy stała Pani Elżbieta Karońska – zasłużona działaczka poznańskiego TPŻ i później LPŻ i LOK. W Krotoszynie 23 marca 1945r. powstał Zarząd Grodzki TPŻ, którego założycielką i pierwszym Prezesem 12 osobowego Zarządu była Pani Wanda Grabska. W skład Zarządu wchodziło wówczas 10 kobiet. W tworzeniu ogniw TPŻ w miastach dominowały kobiety zwłaszcza pielęgniarki i pracownicy służby zdrowia.
Dom Żołnierza im. Marszałka Polski J. Piłsudskiego uroczyście oddany został do użytku 19 marca 1939r. w okresie okupacji hitlerowskiej był siedzibą Gestapo. Został całkowicie zniszczony 2 lutego 1945r. przez zaciekle broniące się oddziały SS. W styczniu 1948 r. powołano wojewódzki Obywatelski Komitet odbudowy Domu Żołnierza przy Towarzystwie Przyjaciół Żołnierza pod Kierownictwem Wojewody Poznańskiego.
Komitet w dn. 30.04.1049r. przekazał notarialnie budynek Dom Żołnierza Zarządowi Głównemu Towarzystwa Przyjaciół Żołnierza i obecnie jest siedzibą Wielkopolskiej Organizacji Wojewódzkiej LOK oraz Oddziału Biura Zarządu Głównego LOK w Poznaniu.
Latem 1946 r. odbył się I Walny Zjazd TPŻ, a w listopadzie organizacja uznana została za stowarzyszenie wyższej użyteczności publicznej. W kolejnych latach stowarzyszenie przechodziło zmiany organizacyjne działając w latach 1950 – 1962 jako Liga Przyjaciół Żołnierza, a na IV. Krajowym Zjeździe Ligi Przyjaciół Żołnierza 12 Listopada 1962 r. podjęto uchwałę o zmianie nazwy organizacji na Ligę Obrony Kraju.
Przekształcenie się LPŻ w Ligę Obrony Kraju nie było tylko formalną zmianą nazwy organizacji, ale stanowiło wyraz nowego etapu realizacji głównych założeń programowych Ligi oraz nowych stale i ciągle rozwijanych i wzbogacanych koncepcji obrony państwa. W praktyce oznaczało to podjęcie przez Ligę, oprócz dotychczasowych, nowych zadań w systemie obrony terytorialnej. Ich głównym elementem stały się wyłonione i szkolone przez LOK terenowe, a później zakładowe oddziały samoobrony.
W wyniku transformacji społeczno – politycznej w dn. 25 maja 1991 r. odbył się Nadzwyczajny Zjazd Krajowy LOK, który nawiązując do dorobku swoich poprzedniczek realizuje zadania statutowe.
W okresie minionych kadencji Wielkopolski Zarząd Wojewódzki LOK
w Poznaniu oraz Powiatowe i Rejonowe Organizacje współpracowały
z władzami administracyjnymi, samorządowymi, jednostkami wojskowymi, stowarzyszeniami sportowymi i kombatanckimi, kuratorium oraz szkołami. Ta współpraca owocowała wieloma wspólnymi działaniami i organizacją różnorodnych imprez sportowo – obronnych, spotkań
z okazji rocznic i świąt państwowych, między innymi: Święta Konstytucji 3 Maja, Narodowego Święta Niepodległości – 11 Listopada, Święta Wojska Polskiego, Dnia Zwycięstwa, Wybuchu II Wojny Światowej , Zakończenia Okupacji Niemieckiej i Walk o Poznań, Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, bitwy o Monte Cassino i Lenino. Wśród wielu przedsięwzięć patriotycznych należy wymienić uczczenie 100.rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego, której kulminacyjnym punktem było otwarcie wystawy w budynku LOK Dom Żołnierza poświęconej tej rocznicy.
Liga Obrony Kraju w Pleszewie w partnerstwie ze Starostwem Powiatowym i Zespołem Szkół Technicznych zrealizowała projekt edukacyjno – plastyczny Pt. „100. rocznica Bitwy Warszawskiej. Historia na ścianie. Mural historyczny – Pleszew”. Projekt wygrał otwarty konkurs ofert w Ministerstwie Obrony Narodowej pn. „ Historyczny Mural – 1920 polskie zwycięstwo dla wolności Europy” .
W ramach letniego wypoczynku Wielkopolska Organizacja Wojewódzka LOK w lipcu i sierpniu zrealizowała program turystyczno-krajoznawczy dla dzieci i młodzieży promujący walory turystyczne i krajoznawcze Wielkopolski, z uwzględnieniem miejsc pamięci narodowych, związanych z rocznicą wojny obronnej 1939 r. oraz Powstania Wielkopolskiego.
Wielkopolska Organizacja Wojewódzka LOK była inicjatorem i propagatorem we współpracy z Teatrem Muzycznym w Poznaniu, Kuratorium Oświaty wieloetapowego konkursu Wierszy i pieśni o tematyce patriotycznej których uwieńczeniem były finały wojewódzkie i centralne.
W Domu Żołnierza odbyło się szereg okolicznościowych wystaw, w tym Klubu Plastyków i Fotografików LOK WARTA oraz obchody 40-lecia pokonania wpław przez Teresę Zarzeczańską - Różańską Kanału La Manche.
Na dzień dzisiejszy Wielkopolska Organizacja Wojewódzka działa na terenie województwa Wielkopolskiego w oparciu o 17 organizacji powiatowych/ rejonowych działających w 164 klubach i kołach zrzeszających 5428 członków.
STRZELECTWO I SPORTY OBRONNE
W ramach zagospodarowania czasu wolnego dzieci i młodzieży szkolnej w okresie wakacji letnich i ferii zimowych działacze naszego stowarzyszenia organizują szereg imprez strzeleckich i sportowo-rekreacyjnych.
Oddzielnym przedsięwzięciem programowym LOK jest prowadzenie w szkołach ponadpodstawowych tzw. SZKOLNEJ LIGI STRZELECKIEJ LOK która trwa od września do czerwca kolejnego roku.
Organizacje Powiatowe i Rejonowe LOK organizują wiele cyklicznych i jednorazowych imprez sportowych, strzeleckich kierowanych dla najszerszych grup wiekowych. Ze względu ma mnogość przedsięwzięć sportowo kulturalnych nie sposób wymienić ich wszystkich. Skupiając się zatem na najważniejszych z nich w okresie ostatniego dziesięciolecia wymienić należy między innymi:
- Realizowane przez Rejonową Organizację LOK w Lesznie: Młodzieżowe Mistrzostwa Leszczyńskiego Rejonu LOK pod patronatem honorowym Prezydenta Miasta Leszna oraz Starosty Leszczyńskiego; Zawody Strzeleckie dla uczczenia Święta Niepodległości; Zajęcia strzeleckie dla słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku; Turnieje strzeleckie wspólnie z Towarzystwem Gimnastycznym „Sokół” organizowane z okazji rocznicy Powstania Wlkp. oraz Odzyskania Niepodległości przez Miasto Leszno; festyny Aktywne Obywatelskie Miasto Leszno.
- Realizowane przez Złotowsko – Pilską Organizację LOK: turniej strzelecki Euro – Eko Festiwal; turniej strzelecki Amazonek, Memoriał Prezesów Walewskiego oraz Miłosza, Mistrzostwa Powiatu Złotowskiego; Jarmark Krajeński „Dni Pola”, Turniej Gminny „Mistrz Żniwny”; oraz zawody strzeleckie z okazji Wyzwolenia Miasta Złotowa, Święta Wojska Polskiego oraz Święta Niepodległości.
- Realizowane przez Powiatową Organizację LOK w Rawiczu przy współpracy z Kurkowym Bractwem Strzeleckim, Rawickim Klubem Strzeleckim „BOCK” oraz Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Rawiczu: zawody rocznicowe z okazji powrotu Rawicza do Polski; Dzień Kadeta, Strzelanie Wielkanocne; Zawody Strzeleckie z okazji Święta Konstytucji 3 Maja; Zawody o Statuetkę Niedźwiadka Rawickiego; Święta Wojska Polskiego; Święta Niepodległości oraz Mikołajkowe Zawody Strzeleckie.
- Realizowane przez Rejonową Organizację LOK w Nowym Tomyślu: Zawody strzeleckie o puchar Prezesa Aesculab–Chifa; Zawody o puchar Przewodniczącego Rady Powiatu; zawody o puchar Jarmarku Chmielowo Wikliniarskiego pod patronatem Starosty Nowotomyskiego; zawody z okazji Święta Wojska Polskiego oraz Świąt rocznicowych.
- Realizowane przez Powiatową Organizację LOK w Koninie: Zawody z okazji Święta Wojska Polskiego; Piknik Militarny; 10 strzałów Ku Chwale Ojczyzny; o Puchar Konstytucji; Ku Pamięci Żołnierzy Wyklętych; Majowy Piknik Strzelecki; Zawody dla jednego strzelca; Turniej Barbórkowy; Turniej Noworoczny oraz Święta Niepodległości – Upamiętniające kampanię wrześniową.
- Realizowane przez Organizację LOK w Pleszewie: zawody strzeleckie o Puchar Wyzwolenia; Puchar Prezesa Zarządu Rejonowego; Puchar Konstytucji; o puchar Burmistrza Miasta Pleszewa; Puchar Bila, Piknik Czarno – Prochowy; Puchar Starosty Pleszewskiego; Zawody Weteranów Służb Mundurowych; Dni Pleszewa; Zawody Barbórkowe; Sylwestrowe; o Kubeł Karczemki.
- Realizowane przez Organizację LOK w Kaliszu: Otwarte Mistrzostwa Południowej Wielkopolski; Zawody Strzeleckie w ramach WOŚP; Puchar Wiosny; Mistrzostwa KSS LOK Bursztyn; Zawody Rezerwistów Wojska Polskiego; Otwarte Mistrzostwa Kalisza; Zawody strzeleckie Ziemi Kaliskiej; Świętojańskie zawody strzeleckie o puchar Rolmexu.
- Realizowane przez Organizację LOK w Gostyniu: zawody z okazji Święta Niepodległości; Święta Wojska Polskiego; o puchar Starosty Gostyńskiego oraz innych zawodach organizowanych dla upamiętnienia świąt rocznicowych.
- Realizowane przez Organizację Powiatową LOK w Kole: zawody o puchar Starosty Kolskiego; zawody organizowane z okazji Święta Wojska Polskiego oraz Święta Policji; zawody z okazji wyzwolenia miasta Koła.
- Realizowane przez Organizację LOK we Wrześni: zawody o puchar Burmistrza Wrześni; o Starosty wrzesińskiego; zawody z okazji świąt państwowych oraz rocznicowych.
Na szczególne uznanie zasługuje zaangażowanie w działalność szkoleniową młodzieży zrzeszonej w Organizacjach Powiatowych i Rejonowych LOK, którego efektem są wysokie lokaty uzyskiwane przez młodych reprezentantów podczas mistrzostw centralnych. Reprezentacja młodzieży zrzeszonej w szeregach organizacji LOK w Bolechowie wielokrotnie zajmowała wysokie lokaty podczas Mistrzostw Polski LOK w dwuboju obronnym oraz w Mistrzostwach Sportowo Obronnych o puchar Ministra Obrony Narodowej. Natomiast w wojewódzkich zawodach sportowo-obronnych dla klas mundurowych na Strzelnicy Olszynka poligonu Biedrusko oraz wojewódzkich zawodach „Sprawni Jak Żołnierze” reprezentacja młodzieży z Bolechowa zajmowała wielokrotnie miejsce pierwsze. Wysokie miejsca w klasyfikacji indywidualnej i zespołowej w Otwartych Ogólnopolskich Zawodach strzeleckich juniorów i seniorów w strzelectwie sportowym uzyskiwała również młodzież organizacji LOK w Kaliszu. Zawodnicy z Klubu Strzelectwa Sportowego LOK Bursztyn w Kaliszu odnosili również sukcesy między innymi w Strzeleckich Mistrzostwach Polski Juniorów, Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików oraz w Olimpiadach młodzieżowych. Zajęciem pierwszego miejsca w klasyfikacji zespołowej oraz indywidualnej w zawodach strzeleckich Juniorów i Młodzików poszczycić się może również młodzież Klubu LOK Gilza w Pleszewie.
Ważnym elementem w działalności statutowej WOW LOK jest aktywność Klubów Żołnierzy Rezerwy zrzeszających 713 członków. Kluby we współpracy z jednostkami wojskowymi, Strażą Pożarną, Policją organizują dla swoich członków i sympatyków specjalistyczne zajęcia ujęte w programach działania. Największą imprezą strzelecką rezerwistów pozostaje nadal Międzynarodowy Wielobój Strzelecki Armii Państw NATO organizowany corocznie przez KŻR LOK „Snajper” w Poznaniu.
Rozwój działalności statutowej wymaga szeregu inwestycji w tym związanych bezpośrednio ze strzelectwem sportowym.
- Dla poprawy bezpieczeństwa została całkowicie zmodernizowana strzelnica LOK VIS w Gostyniu, zaplecze socjalne a także został całkowicie wyremontowany magazyn broni. Wyremontowano także pomieszczenie świetlicy służącej na spotkania Zarządu Organizacji, przeprowadzenia szkoleń dla młodzieży z zakresu posługiwania się bronią a także dla uczestników zawodów oczekujących na swoja kolejkę. W dalszym ciągu trwa rozbudowa obiektu. Modernizacja finansowana jest w całości ze środków własnych Powiatowej Organizacji LOK.
- Staraniem Kierownictwa Rejonowej Organizacji LOK w Pleszewie remontowano i zmodernizowano strzelnicę „Karczemka” w m. Ludwina. Dla poprawy bezpieczeństwa podniesione zostały wały ochronne a także powiększono kulochwyt. Od podstaw powstała oś do strzelania na dystans 300 metrów.
- Gruntowną modernizacje przeszła Strzelnica Organizacji LOK w Kole Ruszków Drugi tj. podwyższono boczne wały ochronne oraz kulochwyt. Wykonano ogrodzenie oraz bramę wjazdową. Cała inwestycja została pokryta ze środków własnych Powiatowej Organizacji LOK w Kole oraz środków pozyskanych od sponsorów.
- Generalny remont przeszła strzelnica Ligi Obrony Kraju we Wrześni. Dla poprawy bezpieczeństwa na strzelnicy zostały podniesione boczne wały ochronne, kulochwyt oraz wykonano przesłony przechwytujące. Odnowiony został również budynek strzelnicy. Koszt całościowy inwestycji wyniósł co najmniej 380 tysięcy. Inwestycja został pokryta ze środków Ligi Obrony Kraju 350 tysięcy złotych natomiast 30 tysięcy złotych pokrył Starosta Wrzesiński oraz Urząd Miasta we Wrześni.
- W celu rozwoju strzelectwa sportowego i bojowego na strzelnicy w Potażnikach, zakupiono teren , gdzie docelowo planuje się budowę ośrodka strzeleckiego wraz z zapleczem socjalnym.
- Oprócz tego przeprowadzono remont strzelnicy w Kościanie.
- W ramach budżetu Obywatelskiego organizacja Złotowsko – Pilska pozyskała od Burmistrza Miasta Złotowa kwotę 140 tysięcy złotych na modernizację strzelnicy.
- Wszystkie magazyny broni zostały zmodernizowane do wymogów określonych rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 26.08.2014 r. - w szczególności: wyposażone w szafy do przechowywania broni i amunicji w klasie S1 oraz certyfikowane środki zabezpieczenia technicznego.
- Zakupiono 100 nowych egzemplarzy broni palnej w tym: nowoczesnych pistoletów i karabinków bocznego zapłonu, strzelb gładkolufowych oraz pistoletów i karabinków centralnego zapłonu.
DZIAŁALNOŚĆ WODNA I PODWODNA, MOTOROWODNA I BOJEROWA
Na terenie WOW działa jeden klub motorowodny - Poznański Klub Motorowodny, klub zajmuje się działalnością szkoleniową prowadząc kursy na stopień sternika i st. sternika. W działalności sportowej motorowodniacy Andrzej Lisy, Marek Schnaider, Lech Kaseja, Bogdan Gabski , Kazimierz Drożan i Śp. Juliusz Stabrowski zajmowali czołowe miejsca w Mistrzostwach Polski, Europy i Świata.
Klub na przestrzeni 72 lat prowadzi szeroką działalność rekreacyjną dla członków LOK i osób niezrzeszonych.
Na terenie Wielkopolski działa łącznie 8 Klubów Żeglarskich, które zrzeszają 240 członków.
Kluby, które prowadzą działalność rekreacyjną, uczestniczą w realizacji akcji „Lato z LOK”, są współorganizatorami imprez dla dzieci i młodzieży oraz imprez żeglarskich dla członków Klubów: rejsy po Bałtyku, spływy kajakowe rzekami: Prosną, Notecią, Wartą, Wełną, Dunajcem, rejsy po Gople i jeziorach mazurskich.
Do takich klubów należą:
- Klub Wodny „Saling” w Puszczykowie,
- Klub Wodny w Przykonie – Turek,
- Klub Kajakowy „Prosna” w Pleszewie
- Koniński Klub Kajakowy i Sportów Wodnych
Pozostałe kluby żeglarskie prowadzą działalność szkoleniową, sportową
i rekreacyjną.
Są to:
- Poznański Klub Morski LOK w Kiekrzu,
- Chodzieski Klub Żeglarski LOK
- Klub Sportów Wodnych LOK „VEGA” w Pleszewie
- Klub Żeglarski LOK „OGNIWO” w Wągrowcu.
Kluby należą do ścisłej czołówki klubów LOKowskich na szczeblu ogólnopolskim i wyróżniają się swoją działalnością z pośród innych Klubów na terenie Wielkopolski.
Poznański Klub Morski LOK w rankingu Wielkopolskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego, pod względem osiągnięć sportowych, plasuje się w ścisłej czołówce. PKM LOK był organizatorem kilkudziesięciu imprez międzynarodowych, ogólnopolskich m.in. :
- Pucharu Polski w klasie Optimist oraz Laser
- Mistrzostw Polski w klasie Słonka i MP Masters oraz licznych regat rangi okręgowej.
- Otwartych bojerowych Mistrzostw Okręgu Wielkopolskiego w klasie DN
- Europa Cup – Mistrzostw Polski w radiojachtingu w klasie F5-M.
W Poznańskim Klubie Morskim działa sekcja sportów motorowodnych z utytułowanym zawodnikiem Henrykiem Synorackim - 40-krotnym Mistrzem Świata i Europy w klasach F-125 i O-125.
PKM LOK oprócz żeglarstwa wodnego uprawia od wczesnych lat 50 tych żeglarstwo lodowe tzw. bojery. Tak rozpoczęta historia bojerowa kl. DN w Polsce po 70 latach może się poszczycić wspaniałymi wynikami w postaci 47. medalistów Mistrzostw Świata i 52 medalistów Europy.
Dzięki wielkiej aktywności zarządu Klubu w PKM LOK przeprowadzono modernizację infrastruktury klubowej.
Chodzieski Klub Żeglarski LOK oraz Klub Sportów Wodnych LOK „OGNIWO” w Wągrowcu uczestniczył w zawodach sportowych w klasie Optymist i Cadet. Prowadziły także szeroką działalność szkoleniową, integracyjną wśród dzieci i młodzieży w tym niepełnosprawnej.
Chodzieski Klub Żeglarski LOK był współorganizatorem Motorowodnych Mistrzostw Polski, Motorowodnych Mistrzostw Europy oraz Motorowodnych Mistrzostw Świata.
Klub Sportów Wodnych LOK „VEGA” z Pleszewa corocznie organizował kursy żeglarza jachtowego oraz szereg regat w tym:
- Regaty o Puchar Komandora Klubu Sportów Wodnych LOK ”VEGA” Pleszew
- Międzyklubowe Regaty Rodzinne
- Regaty o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Pleszew
- Regaty Memoriał Andrzeja Denisowa
- Memoriał Władysław Jakubka.
Członkowie Klubu brali udział w regatach morskich o Puchar Przechodni Prezesa LOK i o Puchar Przechodni Prezydenta Miasta Gdyni.
Na terenie WOW działa 7 klubów płetwonurków skupiających 160 członków, w tym Klub działalności podwodnej „Tazar” z Chodzieży, którego zawodnicy w pływaniu w monopłetwie i triatlonie należą do najlepszych w Polsce. Prezesem klubu i trenerem jest Jan Śwital,
a sukcesy jego zawodników odbijają się szerokim echem w Polsce i na świecie. Pięć klubów płetwonurkowych organizuje kursy i obozy szkoleniowe.
Poznański Klub Płetwonurków LOK „Delfin” należy do prekursorów płetwonurkowania w Polsce.
Klub prowadzi współpracę i szkolenia z innymi klubami i organizacjami nurkowymi jak np. DLRG Tauchturm Berlin, gdzie odbywały się ćwiczenia w komorze ciśnieniowej.
Klub przeprowadzi remont i przebudowę pomieszczeń na terenie Ośrodka Sportów Wodnych LOK
w Kiekrzu.
Poznański Klub Płetwonurków LOK Delfin w drugi dzień Świąt Wielkanocnych organizuje dla Klubów Płetwonurkowych z Wielkopolski świąteczne nurkowanie pt: „Jajko Wielkanocne”. Corocznie Kluby organizują dla swoich członków nurkowania na polskich akwenach, a także wyjeżdżają za granice do: Grecji, Chorwacji, Norwegii i Egiptu. Część klubów płetwonurkowych realizuje swoją działalność w zakresie ratownictwa podwodnego przy Ochotniczej Straży Pożarnej. Klub Płetwonurków LOK „Bursztyn” w Kaliszu od szeregu lat bierze udział w Otwartych Mistrzostwach Strażaków w Płetwonurkowaniu zajmując czołowe lokaty drużynowo i indywidualnie .
Członkowie klubów uczestniczą także w nauce pływania dla dzieci w ramach akcji „Lato z LOK”.
28.09.2024r. w budynku LOK Klub Płetwonurków LOK „Orka” obchodził 30 lecie powstania prezentując wybrane eksponaty z kolekcji prywatnej historycznego sprzętu nurkowego Śp. mecenasa Pawła Sowisło – założyciela i Prezesa Klubu pełniącego swą funkcję przez 29 lat.
M O D E L A R S T W O
Sporty modelarskie Województwa Wielkopolskiego są zorganizowane w 6 jednostkach organizacyjnych (kluby, sekcje, koła) ,w których działa ponad setka modelarzy różnych klas o zróżnicowanym poziomie wyszkolenia. Są w tym gronie Mistrzowie Świata, Mistrzowie Polski, jak i początkujący sportowcy – modelarze, którzy stawiają pierwsze kroki w sportach modelarskich wyczynowych, jak i powszechnych kartonowych, plastikowych, działających w szkolnych klubach LOK. Wśród działaczy społecznych, instruktorów modelarskich, którzy swą pracą na przestrzeni wielu lat przyczynili się do rozwoju i sukcesów modelarstwa wielkopolskiego możemy zaliczyć : Andrzeja Czarczyńskiego, Jerzego Springera, Igora Meggera, Pawła Albrechta, Wojciecha Łuczaka, czy Śp. Dariusza Żeberskiego. Zawodnicy i działacze z Wielkopolski byli organizatorami zawodów modelarskich o zasięgu międzynarodowym i ogólnopolskim. Modelarze klas M ( modele ślizgowe z napędem elektrycznym) Klubu Modelarskiego LOK „CK Zamek” – Poznań w Mistrzostwach Świata rozegranych w 2017r. na Węgrzech potwierdzili swą przynależność do czołówki światowej zdobywając medale w kilku klasach. Od wielu lat w budynku LOK Dom Żołnierza odbywa się Ogólnopolski Konkurs Modeli Kartonowych współfinansowany przez ZG LOK oraz BWZW LOK.
SPORTY ŁĄCZNOŚCI
Na terenie WOW LOK działa 6 klubów łączności LOK zrzeszających 50 członków Najlepiej działają kluby przy centrach kultury i w oparciu o szkoły związane z profilem technicznym, informatycznym
(SP3 KWA Turek, SP3 KAU Poznań, SP3 KWZ Pleszew, SP3 KRE Kępno i SP3 KQV Kalisz).
Łącznościowcy z Wielkopolski uczestniczyli w Mistrzostwach Polski Amatorskich Radiostacji Klubowych i indywidualnych. Kluby były współorganizatorami między innymi takich zawodów jak: „Święto Lotnictwa Polskiego”, „Poznańskie Dni Aktywności’’, „Ogólnopolskie Zawody Krótkofalarskie z okazji rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego”.
Klub Krótkofalowców LOK SP3 KWA przy S.M. „Tęcza” na czele z wieloletnim Prezesem Jerzym Gomoliszewskim utrzymuje pozycję jednego z bardziej znanych radioklubów w Polsce zdobywając medale i wyróżnienia na szczeblu międzynarodowym i ogólnopolskim np. I miejsce w zawodach WARD wśród radiostacji klubowych i I miejsce w Polsce wśród radiostacji klubowych w zawodach „Ratownictwo Górnicze”.
Klub SP3 KV Kępno zajął pierwsze miejsce w klasyfikacji współzawodnictwa klubów OT-27 PZK kolejny
raz z rzędu. Członkowie Klubu byli organizatorami dwóch wystaw :
- wystawy lokalnej w Bibliotece Głównej – Miejskiej Biblioteki Publicznej im. A. Asnyka pt: „95 lat krótkofalarstwa w Kaliszu” przygotowanej we współpracy z kaliskim środowiskiem krótkofalowców LOK, a zorganizowanej w ramach 28. Europejskich dni Dziedzictwa „Moja Droga” w Kaliszu.
- Ogólnopolskiej Wystawy w Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku z okazji 90 -lecia krótkofalarstwa w Polsce.
Nestorem Klubu SP3 KRE w Kępnie jest Mieczysław Jasiak i pod jego kierownictwem łącznościowcy zajmowali czołowe miejsca w Otwartych MP Radiostacji Klubowych i Indywidualnych.
W/w Klub brał udział w takich zawodach jak:
- Dzień Kolejarza,
- W hołdzie uczestnikom Powstania Warszawskiego,
- Zawody Warszawskie
- Tydzień LOK i Żołnierza Polskiego .
Na zakończenie Sekretarz WZW LOK Izabela Bagrowska podziękowała wszystkim szczeblom organizacyjnym LOK za wszechstronną pomoc materiałową, finansową na rzecz powodzian oraz zbiórki na rzecz stowarzyszenia Warto Razem niosących pomoc walczącej Ukrainie. Wspomniała także i podkreśliła znaczenie środków finansowych odpisu 1 % na rzecz naszego Stowarzyszenia będącego organizacji pożytku publicznego i zachęcając dotychczasowych darczyńców jak i zebranych na Sali gości honorowych – licznych przyjaciół i sympatyków naszej patriotyczno – obronnej organizacji do dalszego WSPIERANIA DZIAŁALNOŚCI STATUTOWEJ NASZEGO STOWARZYSZENIA.
W kolejnym punkcie Dyrektor BWZW LOK Bogdan Mrowiec poprosił Zastępcę Szefa Ośrodka Zamiejscowego CWCR w Poznaniu ppłk Grzegorza Kopczyka o odczytanie Decyzji Ministra Obrony Narodowej w sprawie awansu na stopień podpułkownika oraz wręczenie aktów nominacji w imieniu Dyrektora Departamentu Kadr MON. Panom :
- Wojciechowi Kacprzak – Prezesowi / Kierownikowi Rejonu Powiatowej Organizacji LOK w Koninie.
- Ryszardowi Taciakowi – członkowi KŻR przy BWZW LOK, Dyrektorowi Kancelarii Sejmiku UM WW.
Zaraz po wręczeniu aktów nominacji przeszedł czas na dokonanie dekoracji sztandaru Wlkp. Organizacji Wojewódzkiej LOK i tak aktu tego dokonał Wiceprezes Zarządu Głównego Związku Żołnierzy WP płk Stanisław Kalski w obecności Prezesa LOK płk Ryszarda Wilińskiego oraz Wiceprezesów Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego Eugeniusza Ormana i płk Bogdana Mrowca.
Po dekoracji sztandaru Prezes Stowarzyszenia Polaków Represjonowanych prze III Rzeszę Leonard Kostera oraz Sekretarz Stowarzyszenia Ireneusz Jabłoński po odczytaniu stosownej uchwały wyróżnili członków LOK :
- płk Mariusza Woźniaka – członka KŻR przy BWZW
- Eugeniusza Ormana – Prezesa Złotowsko – Pilskiej Organizacji LOK
- Stanisława Andrzejewskiego – Prezesa Rejonowej Organizacji LOK w Lesznie.
- Andrzeja Michalskiego – Prezesa Rejonowej Organizacji LOK w Kaliszu
- Zygmunta Urbaniaka – Prezesa Rejonowej Organizacji LOK w Pleszewie
medalem Za Zasługi dla Stowarzyszenia.
Następnie Prezes Zarządu Okręgowego ZIW RP w Poznaniu Józef Karwatka dokonał uroczystego wręczenie Krzyża Za Zasługi dla ZIW Przewodniczącemu WWKR LOK w Poznaniu Ireneuszowi Jabłońskiemu.
Natomiast członkowie KŻR przy BWZW Panowie płk Robert Stanisławski i Robert Świerczyński odebrali podziękowania nadane przez Zarząd Główny ZIW – „Za Zasługi dla dobra naszej organizacji i społeczności inwalidów wojennych”.
Następnie na wniosek Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego LOK w Poznaniu na podstawie Uchwały nr 19/2023 z dn. 15.12.2023 Rada Krajowa LOK nadała godność członka Honorowego LOK niżej wymienionym :
1. Ryszardowi BORYSIEWICZOWI
2. Czesławowi BZOWEMU
3. Aleksandrowi MAGDIARZ
4. Marianowi WOJCIECHOWSKIEMU
Uroczystego wręczenia honorowych tytułów dokonał Prezesa LOK i Prezesa Wielkopolskiej Organizacji Wojewódzkiej LOK.
Kolejnym ważnym punktem uroczystości jubileuszowych było wręczenie Certyfikatów medalu jubileuszowego 80 lecia LOK za wieloletnią współpracę i wymierną pomoc w realizacji zadań statutowych LOK. Otrzymali je :
1. Dyrektor Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Pleszew Krystian Piasecki
2. Prezes Koła Rodzin Marynarzy Powstania Wlkp. 1918/19 Marian Winiecki
3. Prezes Spółdzielni Mieszkaniowej „Jeżyce” Przemysław Stefaniak
4. Przewodniczący Rady Osiedla „Winiary” Przemysław Piwecki
5. Pośmiertnie - Wieloletni Dyrektor Biura WZW LOK Poznań Śp. płk Janusz Dobrzański
Kolejnym etapem było uhonorowanie za wszechstronną współpracę, wymierne zaangażowanie się w działalność Wielkopolskiej Organizacji Wojewódzkiej LOK n/w władz administracyjnych:
1.Starosta Nowotomyski Andrzej Wilkoński
2. Starosta Pleszewski Maciej Wasielewski
3.Burmistrz Miasta Koło Dr Krzysztof Witkowski
4.Radny Rady Miejskiej w Kole Teresa Brzoska
5.Dyrektor Kancelarii Sejmiku UM WW Ryszard Taciak
6.Dyrektor Wydziału Sportu i Turystyki UM Maciej Piekarczyk
7.Wójt Gminy Tarnowo Podgórne Tadeusz Czajka
Jednymi z wielu wyróżnionych za wieloletnią współpracę, okazywaną pomoc w organizacji wielu przedsięwzięć patriotycznych, strzeleckich, współorganizację zawodów strzeleckich i wspieranie przedsięwzięć wodnych, politechnicznych i sportów proobronnych byli:
1.Przewodniczący Zarządu Wojewódzkiego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów mł. insp. Andrzej Szary
2.Naczelnik Wydziału Postępowań Administracyjnych Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu
mł. insp. Mariusz Ziemniarski
3.Zastępca Naczelnika Wydziału Postępowań Administracyjnych Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu podinsp. Krzysztof Witkowski
4.Komendant Miejski Policji w Poznaniu insp. Robert Kasprzyk
5.W zastępstwie Komendanta Wydziału ŻW w Poznaniu. ppłk Marioli Szymczak medal odebrał Z-ca Komendanta kpt Maciej Cegielski
6.Zastępca Szefa Ośrodka Zamiejscowego w Poznaniu cz.p.o. ppłk Grzegorz Kopczyk
7.Szef Wojskowego Centrum Rekrutacji W Koninie ppłk Adam Nawrocki
8.Szef Wojskowego Centrum Rekrutacji w Poznaniu ppłk Robert Nowak
9.Szef Wojskowego Centrum Rekrutacji w Kaliszu Ppłk Przemysław Bojarczuk
10.W imieniu Szefa Wojskowego Centrum Rekrutacji w Nw. Tomyślu ppłk Jana Chmielewskiego medal odebrał
mjr Jacek Marczak
Wręczenia medali dokonał Prezesa LOK płk Jerzy Salamucha, Prezesa WOW LOK płk Ryszard Wiliński, Wiceprezes WZW Eugeniusz Orman i Sekretarza WZW Izabela Bagrowska.
Z okazji 80 lecia LOK Wielkopolski Zarząd Wojewódzki LOK podziękował za wieloletnią owocną współpracę oraz krzewienie historii Ligi Obrony Kraju wręczając n/w opatrzone dedykacją płk Jerzego Salamuchy opracowania jubileuszowe opisujące w pigułce historię LOK autorstwa Stanisława Jana Dąbrowskiego.
1. Senator RP Waldemar Witkowski
2. prof. dr. hab. Andrzej Stelmach
3. W imieniu Dowódca 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Dariusza Wyrzykowskiego książkę
odbierze Z-ca Szefa ppłk Mirosław Szydłowski
4. Koło Środowiskowe LOK Drawsko Aleksander Magdziarz
5. Komandor PKM LOK P-ń Kiekrz Ewa Krzywiak
Po wręczenie opracowań książkowych Prezes LOK płk Jerzy Salamucha, Prezesa WOW LOK płk Ryszard Wiliński i Wiceprezes WZW LOK płk Bogdan Mrowiec odznaczyli medalami jubileuszowymi 80 lecia LOK
Członków Prezydium i Plenum Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego LOK w Poznaniu, członków Wlkp. Wojewódzkiej Komisji Rewizyjnej LOK w Poznaniu na czele z Przewodniczącym Ireneuszem Jabłońskim oraz Prezesów i Kierowników poszczególnych ZP/ ZR LOK oraz wybranych Prezesów, Komandorów Klubów i kół działających na terenie wielkopolskiej LOK.
Po części odznaczeniowej głos zabrali goście honorowi składając na ręce Prezesa i Wiceprezesów WZW LOK liczne listy gratulacyjne i słowa uznania.
W ramach uświetnienia rangi tej uroczystości o godzinie 15 tej rozpoczął się koncert śpiewającej w 7. językach Katarzyny Zawady – stypendystki Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zdobywczyni I nagrody na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki Anny German, która zaprezentowała swój niebywały kunszt artystyczny dostarczając zebranym niezapomnianych doznań muzycznych.
Po występie artystycznym w salach restauracyjnych budynku LOK odbyło się spotkanie okolicznościowe.
Modyfikowany: wt. 2024-11-12 godz. 09:46