Przejdź do treści
LIGA OBRONY KRAJU
STOWARZYSZENIE
Szkolenia i Kursy
Prawa Jazdy
Kategorie A, B, BE, C, CE
Instruktora Nauki Jazdy
Szkolenia Okresowe
Kwalifikacja Wstępna
Kierowców przewożących materiały niebezpieczne ADR - Kurs podstawowy
- Przewóz towarów niebezpiecznych w cysternach
- Przewóz materiałów wybuchowych klasy 1
- Przewóz materiałów promieniotwórczych klasy 7
Certyfikat kompetencji zawodowych
Kurs dla kierowców wózków jezdniowych
AKTUALNOŚCI

90 lat krótkofalarstwa polskiego

siedziba muzeum
Muzeum Techniki w Opatówku k/Kalisza
2020-10-05

W ramach zakończenia obchodów 90 rocznicy powstania Polskiego Związku Krótkofalowców w dniu 5  października  2020 r.  o godzinie 13.00 została uroczyście otwarta wystawa „90 lat Krótkofalarstwa Polskiego”, zbiór niecodziennych eksponatów  będzie można oglądać  do końca 2020 r. w Muzeum Techniki w Opatówku k/Kalisza.  Ekspozycja obejmuje dokumenty, fotografie oraz zabytkowe urządzenia używane przez krótkofalowców na przestrzeni  dziewięćdziesięciu  lat od 1930 roku do czasów współczesnych.

Początków krótkofalarstwa polskiego należy się doszukiwać tuż po odzyskaniu niepodległości a pierwszymi radioamatorami byli wojskowi oraz harcerze. W latach 1921 - 1922 został zorganizowany w Warszawie pierwszy kurs radioamatorski dedykowany dla harcerzy, ograniczał się on do nauki telegrafii oraz obsługi stacji nadawczej i odbiorczej. Pierwsza organizacja amatorska powstała w 1924 roku jako Harcerski Radio Klub. Pod koniec lat dwudziestych powstają prężne środowiska krótkofalowców takie jak Lwowski Klub Krótkofalowców, Warszawski Klub Krótkofalowców, Wileński Klub Krótkofalowców. w 1930 roku powołany został Polski Związek Krótkofalowców jako organizacja naczelna w ww. klubów.

Ta wystawa to nasza wspólna praca. Udało się ją zrealizować w 90% dzięki pracy społecznej członków klubu oraz pracowników muzeum. Kaliski Klub Krótkofalowców działa obecnie przy Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Kaliszu. Ta wystawa pokazuje sprzęt, ale także ludzi, ponieważ to hobby zakłada przede wszystkim komunikację – chodzi o łączność, pomiędzy ludźmi dobrej woli, pomiędzy ludźmi bez względu na poglądy. Są tu na planszach pasjonaci, patrząc na historię Polski są to bohaterowie biorący udział w I czy II wojnie światowej – mówił Bogdan Szkudlarek z kaliskiego klubu krótkofalowców.

Na wystawie zaprezentowano zabytkowe radiostacje, stacje nadawcze i odbiorcze, biogramy wybitnych krótkofalowców, mundury harcerskie, dokumentację historyczną. Kilka z eksponatów zostało wykonanych bądź udoskonalonych własnoręcznie przez pasjonatów krótkofalarstwa.

Dziękuję za Waszą pasję, to co tutaj widzimy pokazuje jaką drogę przeszła technika radiowa, przez te 90 lat miała miejsce wielka rewolucja w tym zakresie. Teraz te tematy to typowe hobby, jednak tak naprawdę radiowcy odegrali w historii bardzo ważną rolę. Wszyscy wiemy, jak ważna jest rola informacji. Bardzo dziękuję, że wybraliście nasze muzeum jako obiekt wystawowy – mówił podczas otwarcia wystawy starosta kaliski Krzysztof Nosal.

Bogdan Szkudlarek SP3LD