Stanisław Dąbrowski – kronikarz Ligi Obrony Kraju, sekretarz Zarządu Lubelskiego Oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej, wieloletni korespondent CZATY, autor jubileuszowego wydawnictwa 80 Lat Ligi Obrony Kraju, redaktor – niestrudzony pasjonat harcerstwa w czerwcu br. został członkiem korespondentem Lubelskiego Towarzystwa Naukowego. Przyjęto go w poczet naukowców zrzeszonych w Wydziale Nauk Humanistycznych, Społecznych i Nauk o Sztuce tego prestiżowego stowarzyszenia.

Powstałe w 1957 roku Lubelskie Towarzystwo Naukowe zrzesza pracowników naukowych wszystkich lubelskich szkół wyższych. Za cel swojej działalności stawia inicjowanie i popieranie prac badawczych z wszystkich dziedzin i dyscyplin naukowych, w tym szczególnie badań regionalnych, a także organizowanie i rozwijanie życia naukowego na Lubelszczyźnie.
Redaktor Stanisław Dąbrowski związany z harcerstwem od wczesnej młodości, posiadający stopień harcmistrza, od wielu lat zajmuje się badaniem, opracowywaniem i upowszechnianiem wiedzy o historii i dorobku harcerstwa polskiego. Kierownik Katedry Historii Wojen i Wojskowości krakowskiego Uniwersytetu Andrzeja Frycza Modrzewskiego dr hab. Janusz Wojtycza w rekomendacji S. Dąbrowskiego na członka LTN napisał m.in.„Przez ponad dwadzieścia lat był i jest nadal przewodniczącym Komisji Historycznej Chorągwi Lubelskiej ZHP, w latach 2002–2006 był członkiem rad społecznych Państwowego Muzeum na Zamku w Lublinie oraz Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i jest instruktorem-wolontariuszem Muzeum Harcerstwa w Warszawie. Posiada znaczący dorobek publicystyczny jako autor 17 i współautor 8 prac zwartych, wśród których na wyróżnienie zasługują liczne słowniki biograficzne oraz pionierskie opracowanie Żydowskie organizacje skautowe na Lubelszczyźnie w latach 1916–1949 (Lublin 2019). Ponadto jest autorem licznych artykułów, czynnym uczestnikiem konferencji naukowych i prelegentem. Współpracuje z redakcją Harcerskiego słownika biograficznego, którego jestem redaktorem naczelnym i oceniam jego pomoc jako cenną”.

Z kolei dr Grzegorz Figiel z-ca dyrektora Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Lublinie w rekomendacji stwierdził m.in.:
„Dorobek naukowy i publicystyczny S. Dąbrowskiego jest imponujący i z całą pewnością zasługuje na zwieńczenie dysertacją doktorską. Jest autorem kilkudziesięciu artykułów i aż 17 znaczących pozycji książkowych, w tym: „Harcerze Lubelszczyzny w wojnie polsko-bolszewickiej 1919-1920”, „Księża i zakonnicy w stuleciu Związku Harcerstwa Polskiego na Lubelszczyźnie”, „Lotnicze harcerstwo Lubelszczyzny”, „Żydowskie organizacje skautowe na Lubelszczyźnie w latach 1916-1949” (nagroda naukowa II st. Naczelnika ZHP); „Komendanci i wizytatorzy Lubelskiej Chorągwi ZHP”, „Słownik Biograficzny Chorągwi Lubelskiej ZHP 1911-2023” t.1-3, Wszystkie publikacje S. Dąbrowskiego oparte są na solidnej podstawie źródłowej, wymagającej wręcz benedyktyńskiej pracy od autora”.
S. Dąbrowski za swoją działalność zawodową i społeczną został uhonorowany wieloma odznaczeniami, w tym Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”, Medalem „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Odnotować wypada, iż jest jednym z czterech członków LTN z najniższym stopniem naukowym – magister.
(SW)