Przejdź do treści
LIGA OBRONY KRAJU
STOWARZYSZENIE
Szkolenia i Kursy
Prawa Jazdy
Kategorie A, B, BE, C, CE
Instruktora Nauki Jazdy
Szkolenia Okresowe
Kwalifikacja Wstępna
Kierowców przewożących materiały niebezpieczne ADR - Kurs podstawowy
- Przewóz towarów niebezpiecznych w cysternach
- Przewóz materiałów wybuchowych klasy 1
- Przewóz materiałów promieniotwórczych klasy 7
Certyfikat kompetencji zawodowych
Kurs dla kierowców wózków jezdniowych
AKTUALNOŚCI
Portret Sportowca Ligi Obrony Kraju - Wiktoria Zuzanna BOBER
Wiktoria Zuzanna BOBER
Buenos Aires
2019-04-09

Portret Sportowca Ligi Obrony Kraju - Wiktoria Zuzanna BOBER

ur. 26 września 2000 r. w Krośnie
TARNOWSKI KLUB STRZELECKI Ligi Obrony Kraju
Trenerzy współpracujący: Antoni Bykowski i Jerzy Madej
Trener Kadry Narodowej Juniorów: Grzegorz Pietrzyk

Pierwszy klub sportowy: Uczniowskim Klubie Sportowym „Olimpijczyk” w Krośnie.

Strzelectwo należy do najstarszych dyscyplin olimpijskich. Specyfiką tego sportu jest to, że może uprawiać go każdy bez względu na wiek lub płeć. Nie ma jednej drogi do osiągnięcia mistrzostwa. Różnorodne konkurencje umożliwiają dopasowanie ich do indywidualnych cech zawodnika. Strzelectwo jest sportem wiodącym w Lidze Obrony Kraju – od dawien dawna uznaje się je za Sport Obrony Narodowej.

Od niedawna na strzeleckim firmamencie małopolski pojawiła się nowa osobowość. Skromna, pracowita – rozwijająca swój talent: Wiktoria Bober.

Obecnie jest zawodniczką TKS LOK Tarnów. W jego barwach, w 2017 roku odniosła pierwszy znaczący sukces jako juniorka młodsza. Podczas finału Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Warszawie, zdobyła medal brązowy w konkurencji Ksp 3x20 (karabin sportowy w trzech postawach);  uzyskując serie (na 100 możliwych): 95 94 97 98 93 91 co dało łącznie 568 pkt. (w tym trafiła łącznie 21 dziesiątek wewnętrznych). Do pełni szczęścia zabrakło jej w drugiej konkurencji zaledwie 0,3 pkt. W konkurencji Kpn 40 (karabin pneumatyczny 40 strzałów jun. mł.) zajęła 4 miejsce uzyskując serie (na 109 pkt. możliwych) 103,4 99,7 100,3 100,8 co dało jej łącznie 404,2 pkt. Nadmieńmy, że rezultat uzyskany w konkurencji Ksp 3x20 dał Wiktorii także brązowy medal w Grand Prix PZSS. W tych samych zawodach startowała w nowej konkurencji MIXED TEAM 10M AIR RIFLE TEAM gdzie w parze z klubowym kolegą (Sebastian Kotarba) zajęła 4 miejsce. W konkurencji Ksp 60 l uzyskała 604,0 pkt. (14 m.).

Opieka Klubu oraz wsparcie Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego spowodowały, że determinacja oraz wytężona praca treningowa zawodniczki i harmonijna współpraca z trenerami (Klubu oraz KN) zaowocowała dalszymi postępami i wyraźną progresją wyników sportowych. W strzelectwie zawodnik toczy nieustanny pojedynek z tarczą, a właściwie z samym sobą. Niekiedy potrzebny jest łut szczęścia oraz lepsza dyspozycja w danym dniu. Udział w wielu startach daje także zawodnikowi odporność na stres oraz tzw. ostrzelanie.

Wiktoria ma bardzo daleką drogę na podium: przechodzi kwalifikacje do finału, a następnie walczy wśród 8 najlepszych; toczy pojedynek z dziesiątką, którą trzeba trafić centralnie z odległości 10 metrów – przy jej niewielkim polu o powierzchni zaledwie 0,5 milimetra - kaliber broni to 4,5 mm. W finale ma ograniczoną ilość czasu na oddanie jednego strzału; w decydującej fazie finałowych zmagań ma zaledwie 50 sekund na złożenie i oddanie idealnego strzału. Aby wygrać finał oddaje się min. 24 strzały; odpadający pozostają na miejscach od ósmego do trzeciego. Tarcze elektroniczne liczą punkty z dokładnością do dziesiętnych – nie wystarczy trafić w pierścień; o wartości strzału decyduje także jego oddalenie od centrum tarczy.

Ciężka praca na treningach, zgrupowaniach i zawodach oraz lepsza precyzja i sportowe szczęście zadecydowało o wejściu Wiktorii Bober do grona sześciu najlepszych zawodniczek naszego kontynentu, które miały reprezentować Europę w strzeleckich zmaganiach z karabinu pneumatycznego kobiet podczas Letnich Igrzyskach Olimpijskich Młodzieży w Buenos Aires, w dalekiej Argentynie.

Zanim to się stało bohaterka naszej opowieści musiała przejść eliminacje do Igrzysk…

Sztab szkoleniowy na podstawie najnowszych uzyskanych wyników, w „ostatniej chwili” uzyskał zgodę PZSS na start zawodniczki w Kwalifikacjach do Letnich Igrzysk Olimpijskich Młodzieży w Buenos Aires 2018, które odbywały się podczas Mistrzostw Europy w mieście Gyor (Węgry). Aby dostać się do finału, który decydował o wstępnym zakwalifikowaniu się do Buenos Aires najpierw należało strzelić wynik gwarantujący wejście do niego. Takim wynikiem okazało się 414.9 pkt. Ponieważ dwie zawodniczki uzyskały identyczny rezultat o kolejności decydowała (w tym przypadku) ostatnia seria. Zawodniczka Alla Poghosyan z Armenii legitymowała się w swej ostatniej czwartej serii konkurencji bardzo wysokim rezultatem 104.1 pkt. To jednak Wiktor weszła jako ostatnia (8) zawodniczka do finału – jej czwarta seria 105.0 pkt. była jej życiową szansą na dalszą walkę... Do finału weszła ostatnia ale trzecie miejsce  (224.2 pkt.) i brązowy medal kwalifikacji przyniósł jej olimpijskie marzenia w postaci prawa startu w III Letnich Igrzyskach Olimpijskich Młodzieży.

W historii nowożytnego olimpizmu strzelania z broni pneumatycznej (na początku tylko karabin) weszły do programu Igrzysk w 1984 roku w Los Angeles - wtedy pojawiły się także pierwsze oddzielne strzeleckie konkurencje kobiece. Pat Spurgin (USA) została pierwszą mistrzynią i rekordzistką olimpijską w rywalizacji kobiet w strzelaniach z karabinu pneumatycznego. Wcześniej, bo od 1968 roku (Meksyk) kobiety rywalizowały w karabinie razem z mężczyznami w konkurencji strzelania na dystansie 50 m z karabinu małokalibrowego w postawie leżąc (Eulalia Rolińska). Sensację wywołał w Montrealu (1976) srebrny medal zdobyty po raz pierwszy na IO przez kobietę (Margaret Murdock z USA) w strzelaniach karabinowych z trzech postaw (w rywalizacji z mężczyznami). Medale olimpijskie w strzelaniach karabinowych dla naszego kraju zdobyły Małgorzata Książkiewicz w Barcelonie (1992) oraz Renata Mauer-Różańska w Atlancie (1996) i Sydney (2000). Ostatni medal olimpijski zdobyła w strzelaniach z karabinu pneumatycznego Sylwia Bogacka w Londynie (2012).

Natomiast Letnie Igrzyska Olimpijskie Młodzieży należą do najnowszych obszarów aktywności ruchu olimpijskiego. Uczestniczy w nich młodzież do 18 roku życia. Pierwsze miały miejsce w 2010 roku w Singapurze, następne odbyły się w 2014 roku, w Nankinie. Tam historyczny sukces odniosła w strzelectwie Agata Nowak (pistolet pneumatyczny) zdobywając olimpijskie złoto.

Start Wiktorii Bober w Buenos Aires jest wydarzeniem historycznym. Jest pierwszą zawodniczką Ligi Obrony Kraju (i pierwszą zawodniczką z małopolski), która startowała w Letnich Igrzyskach Olimpijskie Młodzieży i pierwszą polką, która startowała w konkurencjach karabinowych. Zawodniczka reprezentująca najlepszy klub strzelecki małopolski osiągnęła znaczące rezultaty. Najpierw startowała w kwalifikacjach do finału konkurencji Kpn 60 (serie:103.1 103.9 101.4 103.2    104.0 102.7)    618.3 gdzie zajęła 10 miejsce.
Drugą konkurencją w której brała udział wraz z reprezentantem Czarnogóry (Miljan Devic) był start w najnowszej konkurencji IO: Mix w strzelaniach z karabinu pneumatycznego (pary mieszane – zespół międzynarodowy). Ostatecznie po kwalifikacjach (serie Wiktorii: 104.3 103.2 103.4 102.2 413.1 pkt.; serie Milana: 101.0 102.7 103.3 103.4 410.4 pkt.) wynikiem sumarycznym każdej z tych 4 serii (205.3 205.9 206.7 205.6) było 823.5 pkt. i po poszczególnych rundach pojedynków strzeleckich zespół zajął 12 miejsce. W ostatnim pojedynku strzeleckim (o wejście do 8 najlepszych drużyn) zespół uległ przeciwnikom po bardzo zaciętej walce 9:10 punktów. Na tym zakończyła się olimpijska przygoda Wiktorii.
Podsumowując ten bardzo intensywny okres życia sportowego naszej reprezentantki należy dodać, że „po drodze” ustanowiła m. in. drużynowy rekord polski w strzelaniach konkurencji Kpn 60 kobiet podczas startu w MŚ (7 IX 2018 r. w Changwon, reprezentacja Polski) wynikiem 1864,8 pkt. (skład zespołu: 625,9 pkt. Aleksandra Szutko UKS KALIBER Białystok, 621,0 pkt. Weronika Bykowska i 617,9 pkt. Wiktoria Bober  - obie zawodniczki: TKS LOK Tarnów). Trudno przewidzieć jak potoczy się dalsza kariera sportowa naszej bohaterki, ale jej współudział w styczniu 2019 r. w wygraniu przez Tarnowski Klub Strzelecki Ligi Obrony Kraju, Finału Ligi strzeleckiej PZSS dobrze rokuje na przyszłość. My życzymy jej doskonalenia umiejętności strzeleckich i udanego startu w Letnich Igrzyskach Olimpijskich w 2024 roku w Paryżu. Na ten start oczekuje z nadzieją Małopolski Związek Strzelectwa Sportowego w Krakowie oraz Polski Związek Strzelectwa Sportowego!

Autor fot.: Szymon Sikora
Opracował: Marian Ożóg MZSS/LOK