Przejdź do treści
LIGA OBRONY KRAJU
STOWARZYSZENIE
Szkolenia i Kursy
Prawa Jazdy
Kategorie A, B, BE, C, CE
Instruktora Nauki Jazdy
Szkolenia Okresowe
Kwalifikacja Wstępna
Kierowców przewożących materiały niebezpieczne ADR - Kurs podstawowy
- Przewóz towarów niebezpiecznych w cysternach
- Przewóz materiałów wybuchowych klasy 1
- Przewóz materiałów promieniotwórczych klasy 7
Certyfikat kompetencji zawodowych
Kurs dla kierowców wózków jezdniowych
AKTUALNOŚCI

Ogromne zainteresowanie szkoleniami proobronnymi

logo nowytarg24
Nowy Targ
2022-03-29

Szkolą się po to, by umieć obsługiwać broń, a w razie niebezpieczeństwa – móc obronić siebie i swoją rodzinę. Niektórych na szkolenie wysyła żona, ci starsi przypominają sobie to, czego przed laty nauczyli się w wojsku. Wśród uczestników nie brakuje kobiet. Pewien odsetek po odbytym szkoleniu zdecyduje się wstąpić do armii, a niektóre z osób przyznają, że myślą o zdobyciu pozwolenia na broń. Ale organizowane w Strzelnicy LOK w Nowym Targu szkolenia proobronne to nie tylko obsługa broni i nauka strzelania, ale też elementy surwiwalu w środowisku miejskim, podstawy pierwszej pomocy i medycyny pola walki, czy nauka posługiwania się granatami ręcznymi. Tak zwane podstawy rzemiosła wojskowego.

nowytarg 1

Szkolenia organizowane od połowy marca na strzelnicy LOK w Nowym Targu to inicjatywa, która jest odpowiedzią na wyraźne zapotrzebowanie społeczne. Telefony i zapytania od różnych osób z szeroko pojętego regionu, obejmującego w sumie trzy powiaty, były tak liczne, że zdecydowano się na działanie.  

-Ze względu na świadomość i sytuację zagrożeniową, jaka nas otacza wkoło, zainteresowanie przerosło wszelkie nasze oczekiwania i może nawet pomału możliwości, żeby wszystkich obsłużyć – mówi Wiesław Patlewicz, prezes Klubu Strzeleckiego “LOK” Szarotka. Gasi nieco entuzjazm młodego mężczyzny – który podchodzi w międzyczasie, pytając o szkolenia – tłumacząc, że “najwcześniej chyba dopiero w maju”. Chłopak jednak wcale nie zraża się, tylko idzie się zapisać na pierwszy dostępny termin.

Nic dziwnego. Szkolenie jest bardzo atrakcyjne, a jego zakres – szeroki. Obejmuje podstawy rzemiosła wojskowego, tzn. budowę, nazewnictwo części i rozkładanie broni, strzelanie amunicją ostrą – zarówno z pistoletu, jak i broni długiej, elementy surwiwalu w środowisku miejskim, podstawy pierwszej pomocy oraz medycyny pola walki. Są także zagadnienia z zakresu budowy i posługiwania się granatami ręcznymi – uczestnicy dowiadują się, jak wykorzystać granaty na polu walki, jak zabezpieczyć siebie, poznają parametry taktyczno-techniczne granatu, żeby wiedzieć, jakie zasady działania ma ten rodzaj broni.

nowytarg2

-Uczestnicy radzą sobie dobrze. Liczy się chęć, zainteresowanie, ciekawość czegoś nowego – podkreśla prezes Wiesław Patlewicz, który szkoli uczestników z obsługi granatów ręcznych – Chcą po prostu poznać coś nowego, czego jeszcze nie poznali, tutaj mają tę szansę. My nie chcemy nikogo straszyć, ale chcemy, żeby mieli świadomość zagrożeń i świadomość, jak sobie w sytuacji zagrożenia radzić. Każdy jest obrońcą kraju i każdy powinien stanąć na wysokości zadania w sytuacji potrzeby.

Całe przedsięwzięcie od początku konsultowane było z Wojskową Komendą Uzupełnień, która propozycję współpracy przyjęła otwarcie i chętnie, wspierając szkolenia organizacyjnie. Fachowego wsparcia udziela 11 MBOT, Stowarzyszenie Polska Szkoła Surwiwalu Grupa Podhale i ESDS Zakopane. Komendant WKU osobiście nadzorował w niedzielę  przebieg szkoleń.

-Te szkolenia są dla nas doskonałą okazją, żeby  promować różne formy służby wojskowej, żeby zachęcać tych ludzi. Traktujemy ja jak impuls, który ma zachęcić młodych i nie tylko młodych ludzi – bo przedział wiekowy jest od 18 do nawet 60 lat. Zależy nam, żeby tych ludzi pozyskać, żeby wzbudzić zainteresowanie wojskiem, żeby dalej swoją karierę pokierowali ewentualnie w kierunku wojska. Są to zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Szkolić chce się bardzo dużo osób, ale z racji warunków bezpieczeństwa oraz pojemności strzelnicy, jesteśmy zmuszeni ograniczyć te szkolenia do grup 25-27 osobowych. Szkolenia organizujemy co weekend, kwestiami rejestracji na szkolenia zajmuje się Liga Obrony Kraju w Nowym Targu – wyjaśnia ppłk Marek Marcinek, Wojskowy Komendant Uzupełnień w Nowym Targu.

nowytarg3

Jak mówi, podczas ostatniego szkolenia, które było realizowane 2 tygodnie wcześniej, przeszkolono 25 osób, z czego 4 osoby złożyły wnioski o wstąpienie do różnych form służby wojskowej. Ogólnie zainteresowanie wojskiem jest obecnie wyraźnie wyższe.

-Zauważyliśmy dosyć znaczący wzrost, w szczególności w weekend po inwazji zjawiła się rzesza młodych ludzi, chętnych do wstąpienia do wojska, widzimy, że to zainteresowanie cały czas się utrzymuje – mówi ppłk Marek Marcinek, Wojskowy Komendant Uzupełnień w Nowym Targu – Nam zależy, żeby pozyskiwać kandydatów do różnych form służby wojskowej – do terytorialnej służby wojskowej, do nowo tworzonych pododdziałów 11 MBOT, tworzonych tutaj na terenie Podhala – mówię tu o 114 batalionie lekkiej piechoty w Limanowej, poza tym również do służby przygotowawczej, czyli do podstawowego szkolenia, 28-dniowego dla chętnych. Zależy nam też na tym, aby pozyskać kandydatów do zawodowej służby wojskowej, jest szereg wolnych stanowisk dla żołnierzy zawodowych praktycznie  całym kraju.

nowytarg4


Materiał dzięki uprzejmości serwisowi nowytarg24.tv

logo nowytarg24