W dniach 29.11.-01.12.2024 r. przeprowadziliśmy "Szkolenie strzeleckie w zakresie podstawowych umiejętności posługiwania się bronią dla osób pełnoletnich, członków pozarządowych organizacji proobronnych, żołnierzy rezerwy oraz uczniów i nauczycieli szkół ponadpodstawowych, w tym w szczególności klas mundurowych" zgodnie z podpisaną z Ministerstwem Obrony Narodowej umową nr 212/2024/3300030056 z dnia 29 października 2024 r., w którym uczestniczyło 20 osób z pozarządowych organizacji proobronnych oraz osób pełnoletnich.
Uczestnicy szkolenia zapoznali się z przepisami prawa dotyczącymi ustawy o broni i amunicji, przeznaczenia i zasad działania broni pneumatycznej, małokalibrowej, centralnego zapłonu i strzelb gładkolufowych. Ponadto omówiono przyjmowanie postaw strzeleckich w pozycji stojącej, klęczącej, leżącej i w ruchu. Po zajęciach teoretycznych uczestnicy przystąpili do praktycznych strzelań na strzelnicy z broni pneumatycznej, małokalibrowej, centralnego zapłonu i strzelb gładkolufowych. Dla niektórych uczestników szkolenia był to stres, ale kursanci dali radę i z humorem przechodzili do "kolejnych" strzelań.
Ponadto na szkoleniu strzeleckim zapoznano teoretycznie i praktycznie z podstaw terenoznawstwa i topografii wojskowej. Wszyscy uczestnicy kursu musieli się orientować się w terenie z mapą i bez mapy, pomiaru odległości na mapie i w terenie oraz każdy uczestnik musiał wyznaczyć azymut i kierunek przemieszczania się w terenie.
Kolejnym etapem szkolenia było zapoznanie ze sztuką przetrwania w terenie (bytowanie, survival).
Na szkoleniu nie zabrakło lekcji patriotyczno-historycznej w postaci wykładu na temat "25-lecie członkostwa Polski w NATO. Rola i znaczenie Polski w NATO".
Za tydzień kolejny 4 "ostatni" etap szkolenia. Relację z przedsięwzięcia przekażemy za tydzień.
Opracował:
Dyrektor Biura
Północno-Wschodniej Regionalnej Organizacji LOK
ppłk (r) Andrzej Zuba