Zajęcia teoretyczne na kursie prawa jazdy obejmują 30 h wykładów. Oprócz nich kursant otrzymuje zwykle materiały szkoleniowe, składające się z podręcznika oraz programu pozwalającego na ćwiczenie testów. Kiedy warto przyswoić teorię nauki jazdy? Czy wystarczy po prostu przećwiczyć pytania na kilka dni przed egzaminem?
Wielu kursantów do teorii nauki jazdy podchodzi z pobłażaniem. Wykłady traktują jako coś, co trzeba zaliczyć, aby przejść do zajęć praktycznych. Z uwagi na swoją nieodpowiedzialną postawę testy wewnętrzne zaliczają za którymś podejściem, a prawdziwą naukę przepisów rozpoczynają dopiero przed egzaminem. Niestety, takie swobodne podejście nie pomaga w zastaniu dobrym kierowcą. Trzeba zaznaczyć, że wnikliwe opanowanie teorii jest niezbędne do tego, aby uczestnik ruchu mógł odpowiedzialnie i bezpiecznie funkcjonować na drodze. Dlatego kursant, przyswajając teorię, nie może skupiać się jedynie na rozwiązywania zagadnień do testu. W czasie kilku tygodni zajęć teoretycznych powinien poświecić dużo czasu na studiowanie przepisów i literatury tematycznej, które pomogą mu zdobyć wiedzę, którą później będzie wykorzystywał w praktyce.
Od 4 stycznia 2016 r. przyswajanie teoretycznych aspektów nauki jazdy przez początkującego kierowcę nie będzie kończyło się wraz ze zdaniem egzaminu. Każdy uczestnik ruchu, w okresie pomiędzy czwartym a ósmym miesiącem od uzyskania prawa jazdy, będzie zobowiązany do odbycia dodatkowych zajęć z teorii i praktyki jazdy. Doszkalające wykłady będą trwały dwie godziny i obejmą zagadnienia z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego.
Warto także zaznaczyć, że od początku 2015 r. kursanci mogą zrezygnować z zajęć teoretycznych w szkole nauki jazdy. W zamian przekazywaną na wykładach wiedzę mogą przyswoić we własnym zakresie. Rozwiązanie to nie cieszy się jednak popularnością. Przez pierwsze trzy miesiące od wprowadzenia nowych przepisów skorzystało z niego zaledwie 1,5% zdających.