„Śmierć zawsze jest nie na miejscu i zawsze nie w porę... Nie pyta, nie uprzedza, nie dyskutuje. Przychodzi i zostawia ból.
Ból, który ukoić mogą tylko wspomnienia... to one chronią nas przed zimnym dotykiem samotności."
7 sierpnia zmarł w wieku 83 lat płk mgr Janusz Dobrzański – wieloletni członek Ligi Obrony Kraju, członek honorowy LOK, długoletni Wiceprezes Wielkopolskiej Organizacji Wojewódzkiej Ligi Obrony Kraju im. Powstańców Wlkp., wieloletni Dyrektor Biura Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego LOK w Poznaniu, żołnierz, pułkownik Wojska Polskiego.
Msza żałobna została odprawiona w dniu 13 sierpnia 2024r. o godz. 11 00 w Kościele Garnizonowym pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Poznaniu, a uroczystości pogrzebowa o godz. 12 30 na Cmentarzu Komunalnym Junikowo.
Mowę pogrzebową wygłosił Dyrektor Biura WZW LOK płk Bogdan Mrowiec - wspominając sukcesy zmarłego, odnoszone zarówno na polu zawodowym, jak i w życiu prywatnym.
Dyrektor Bogdan Mrowiec złożył rodzinie najszczersze kondolencje od delegacji WP, organizacji kombatanckich, stowarzyszeń, harcerzy, władz samorządowych oraz całej braci lokowskiej w tym : ZG LOK, Rady Krajowej, Prezesa Ligi Obrony Kraju płk Jerzego Salamuchy, Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego, Wielkopolskiej Wojewódzkiej Komisji Rewizyjnej LOK, Oddziału Biura ZG LOK w Poznaniu, wszystkich Prezesów, Kierowników Rejonów LOK.
W imieniu stowarzyszeń, harcerzy i związków kombatanckich głos zabrał Wiceprezydent Towarzystwa im . Hipolita Cegielskiego Dominik Górny oraz Lucjan Dutkiewicz, który złożył kondolencje rodzinie i najbliższym zmarłego w imieniu Senatora Waldemara Witkowskiego.
Śp. Janusz Dobrzański był nie tylko wyjątkowym człowiekiem, ale również prawdziwym przykładem sukcesu i determinacji. Człowiekiem o niezwykłej inteligencji, oddaniu i wielkim sercu. Jego pasja i zapał do życia znajdowały przełożenie we wszystkim, czym się zajmował.
Urodził się 19.01.1941r. w Warszawie w rodzinie ściśle związanej z kultywowaniem tradycji patriotycznych oręża polskiego, a męska część rodu była żołnierzami i oficerami WP służącymi w II Rzeczypospolitej w 15. Pułku Ułanów Poznańskich i w 2. Pułku Strzelców Konnych w Hrubieszowie. Szkołę podstawową ukończył w Zielonej Górze.
W trakcie nauki w Liceum Ogólnokształcącym wstąpił do Ligi Przyjaciół Żołnierza, a następnie LOK działając i szkoląc się w funkcjonujących wówczas w ramach LPŻ tzw. Plutonach Techniczno – Wojskowych zdobywając m.in. tytuł i uprawnienia kierowcy zawodowego dla potrzeb sił zbrojnych. W 1961 r. został powołany do odbycia zasadniczej służby wojskowej w 22. Pułku Artylerii Haubic w Sulechowie. W międzyczasie był instruktorem harcerstwa działającym w Komendzie Hufca w Zielonej Górze. Po półrocznej czynnej służbie wojskowej w Baterii Szkolnej w 22. Pułku zostaje skierowany do Oficerskiej Szkoły Samochodowej im. gen. Aleksandra Waszkiewicza w Pile, którą kończy w stopniu porucznika WP w 1965r.
Oficerską służbę zawodową pełnił w jednostkach liniowych ówczesnego Dowództwa Lotnictwa Operacyjnego w Poznaniu, a następnie w Dowództwie Wojsk Lotniczych i Obrony Powietrznej na stanowiskach dowódczo – technicznych, związanych z zabezpieczeniem działalności operacyjnej. W międzyczasie pełniąc służbę wojskową kontynuuje i kończy studia I i II stopnia oraz podyplomowe na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu A. Mickiewicza.
Rozkazem personalnym Ministra Obrony Narodowej z dn. 27 sierpnia 1980 r. został służbowo przeniesiony do pełnienia dalszej zawodowej służby w Stowarzyszeniu LOK na stanowisku Kierownika Wydziału Szkolenia Samochodowego ZW LOK w Poznaniu, szkoląc kierowców i kandydatów dla potrzeb Sił Zbrojnych RP. Prowadził szeroko zakrojoną działalność w ramach ogólnopolskiej akcji Bezpieczeństwo Ruchu Drogowego, inicjując kursy specjalistyczne, których ukończenie dawało uprawnienia ratowników ruchu drogowego. W 1996 r. zespół ratowników Zarządu Wojewódzkiego LOK w Poznaniu uzyskał miano Mistrza Polski ratowników drogowych.
Rozkazem personalnym Ministra Obrony Narodowej z dn. 1 czerwca 1990 r. został wyznaczony na stanowisko Dyrektora Biura Zarządu Wojewódzkiego LOK w Poznaniu, które od 1996r. staje się Biurem Zarządu Okręgowego LOK. W tak powstałej strukturze kierował 14. Ośrodkami szkolącymi specjalistów dla potrzeb Sił Zbrojnych. Ogółem w ciągu rocznego cyklu szkolenia Organizacja Wojewódzka wyszkoliła 1500 specjalistów. Intensywnie prowadził prace związane z modernizacją i unowocześnianiem bazy szkoleniowej przystosowując ją do wymogów Ministerstwa Komunikacji oraz Resortu Obrony Narodowej.
Decyzją Ministra Obrony Narodowej z dn. 19.01.1999r. w stopniu pułkownika zostaje przeniesiony do rezerwy. Objął funkcje jako pracownik cywilny w Wojewódzkiej Organizacji LOK na stanowisku Wicedyrektora Biura Zarządu Okręgowego.
W związku z reformą ogólnopolskich struktur organizacyjnych LOK i rozdziałem działalności gospodarczej od statutowej Zarządzeniem Prezesa LOK został wyznaczony na stanowisko Dyrektora nowo utworzonego Biura Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego w Poznaniu. W trakcie pełnienia funkcji Dyrektora był czterokrotnie wybierany do Zarządu Wojewódzkiego i trzykrotnie na stanowisko członka Zarządu Głównego a następnie Rady Krajowej LOK. Funkcje Dyrektora Biura pełnił nieprzerwanie do 31.10.2016r.
W trakcie pełnienia przez 35 lat działalności służbowej i społecznej w szeregach patriotyczno – obronnego i sportowo – politechnicznego stowarzyszenia LOK wykazał się inicjatywą i wielkim zaangażowaniem w merytoryczną działalność statutową obejmującą :
- strzelectwo sportowe i gospodarkę uzbrojeniem,
- działalność żęglarską, wodną, lodową i płetwonurkową,
- działalność krótkofalarską, modelarską,
- działalność Klubów Żołnierzy Rezerwy.
Był współorganizatorem cyklicznych edycji Międzynarodowego Wieloboju Rezerwistów Armii Państw NATO, Wojewódzkich Zawodów Strzeleckich Klubów Żołnierzy Rezerwy, Zawodów strzeleckich o puchar Dowódcy Garnizonu z okazji kolejnych rocznic zakończenia II Wojny Światowej.
Był wielkim propagatorem strzelectwa wśród młodzieży, organizując Wojewódzką Szkolną Ligę Strzelecką oraz akcję Zima i Lato z LOK. W ramach współpracy polsko-szwedzkiej koordynował międzynarodową wymianę młodzieży organizując obozy strzeleckie. Organizował również systematyczne treningi strzeleckie rezerwistów WP oraz młodzieżowy kros strzelecki, gdzie reprezentanci województwa wielkopolskiego zdobyli tytuł Mistrza Polski.
Pułkownik Dobrzański ściśle współpracował z samorządowcami naszego województwa, z przedstawicielami służb mundurowych, stowarzyszeniami, organizacjami kombatanckimi i paramilitarnymi.
Odpowiedzialny, sumienny, ambitny, znany ze swojej życzliwości i dobrego serca.
Za całokształt zawodowej służby wojskowej oraz pracy i działalności w szeregach LOK łącznie przez ponad 50 lat był wielokrotnie wyróżniany szeregiem odznaczeń państwowych, organizacyjnych w tym :
- Krzyżem Kawalerskim i Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski
- Srebrnym Krzyżem Zasługi RP,
- Złotym medalem Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny,
- Złotym medalem Za Zasługi dla Obronności Kraju,
- Odznaką Za Zasługi dla Wojsk Lotniczych,
- Za Wybitne Zasługi dla LOK,
- Złotym medalem Za Zasługi dla LOK,
- Białym Krzyżem Za Zasługi dla KŻR LOK,
- Za Zasługi dla miasta Poznania i Województwa Wielkopolskiego.
Był człowiekiem o wielkim sercu, zaangażowanym w działalność społeczną;
jego życie było przykładem poświęcenia i ciężkiej pracy.
Nam zostaje kontynuowanie jego dziedzictwa, dążenia do celów z taką samą pasją i oddaniem.
Tekst :Izabela Bagrowska- Sekretarz Wlkp. Zarządu Wojewódzkiego LOK w Poznaniu.
Modyfikowany: pon. 2024-08-19 godz. 12:23