Zebranie połączone z prelekcją poświęconą 81.rocznicy wielkiej ucieczki ze Stalagu Luft III w Żaganiu pilotów alianckich, zorganizowane przez Klub Żołnierzy Rezerwy Ligi Obrony Kraju w Poznaniu działający przy Biurze WZW LOK oraz Koło LOK przy O/BZG LOK.
W dniu 20.03.2025r. w sali reprezentacyjnej budynku LOK Dom Żołnierza przy ul. Niezłomnych 1 w Poznaniu odbyło się zebranie połączone z prelekcją poświęconą 81.rocznicy wielkiej ucieczki ze Stalagu Luft 3 w Żaganiu pilotów alianckich, zorganizowane przez Klub Żołnierzy Rezerwy Ligi Obrony Kraju
w Poznaniu działający przy Biurze WZW LOK oraz Koło LOK przy O/BZG LOK. Oficjalnego powitania dokonał Prezes KŻR LOK przy BWZW płk Bogdan Mrowiec. Wśród gości zaproszonych miło nam było gościć:
Magdalena Górską - Założyciela WSHIU Akademii Nauk Stosowanych w Poznaniu
Włodzimierza Walkowiaka – Konsula Honorowego Wlk. Brytanii
Olivera KINGSBERY Dowódcę V. Korpusu Amerykańskiego w Poznaniu
płk Daniela Jurewicza –Szefa Ośrodka Zamiejscowego Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji w Poznaniu
ppłk Grzegorza Kopczyka – Zastępcę Szefa Ośrodka Zamiejscowego Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji w Poznaniu
dr Tomasza Sikorę – Dyrektora Biura Emerytalnego w Poznaniu
kpt Marka Jasińskiego– reprezentującego Dowódcę 12. Wlkp. Brygady Obrony Terytorialnej
Dominika Górnego Wiceprezydenta Towarzystwa im. H. Cegielskiego w Poznaniu
Mariusza Mikołajewskiego Wiceprezesa ZKRP i BWP
Janinę Felsmann - Sekretarza ZKRP i BWP
dr hab. Daniela Konieczek – Prezesa Stowarzyszenia Art. Age
Tadeusza Musiał – Prezesa ZG TPPW 1918 -19
Wawrzyńca Wierzejewskiego – Prezesa TPPW 1918/19 Oddział Wlkp.
Józefa Karwatkę – Prezesa Okręgowego Zarządu ZIW RP
Leonarda Kosterę – Prezesa Stowarzyszenie Polaków Represjonowanych przez III Rzeszę
kmdr por. rez. dr inż. Roberta Kościelniaka Dyrektora Operacyjnego , Pełnomocnika Zarządu Fundacji ds. oświatowo – mundurowych
ppłk Tomasza Ogrodniczuka – Szefa Oddziału Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu
Mariana Macutkiewicza – Prezesa Związku Sybiraków Okręg Wlkp.
płk Jarosława Jarzyńskiego – Dyrektora Oddziału Biura ZG LOK w Poznaniu
płk Ryszarda Wilińskiego Prezesa Wielkopolskiej Organizacji Wojewódzkiej LOK w Poznaniu
Danutę Szelejewską – Prezesa Koła LOK przy O/BZG LOK
Mariana Franciszka Winieckiego Prezesa Koła Rodzin Marynarzy Powstania Wlkp. 1918/19
Andrzeja Ratajczaka – Prezes POR LOK Poznań
Referat okolicznościowy wygłosił i prezentację multimedialną przedstawił pracownik naukowy Politechniki Poznańskiej dr inż. Waldemar Matysiak przybliżając zgromadzonym wydarzenia wielkiej ucieczki pilotów alianckich ze Stalagu Luft 3.
W założonym w 1939 roku Stalagu VIII C przetrzymywano ok. 49 tys. żołnierzy. Trzy lata później powstał obóz dla zestrzelonych lotników alianckich - Stalag Luft 3. Większość jeńców nie zamierzała czekać do końca wojny. Zresztą, nie wiedzieli oni, kiedy się ten konflikt się zakończy i z jakim rezultatem dla Aliantów. Dlatego pragnąć być wolnymi ludźmi, próbowali uciekać z obozów. W 1943 roku, w całej III Rzeszy uciekło z obozów aż 33 tysiące jeńców. Jedną z najbardziej brawurowych była Wielka Ucieczka z żagańskiego obozu Stalag Luft 3. Planowo miało uciec trzema wydrążonymi w ziemi tunelami nawet 500 jeńców.
Kopane jednocześnie trzy tunele nazwano „Tom”, „Dick” i „Harry". „Tom” został odkryty podczas jednej z rewizji, a wyjście z tunelu „Dick” w wyniku rozbudowy obozu znalazło się na terenie nowego sektora. Ostatnią szansą ucieczki pozostał 111 metrowy tunel „Harry”, do którego budowy wykorzystano wszystko, co można wykorzystać do tego rodzaju konstrukcji: deski z baraków i prycz, puszki i worki, z których zbudowano specjalną pompę dostarczającą powietrze.
Gdy tunel był już gotowy, chęć ucieczki zgłosiło 500 osób. Zakładano, że zdoła uciec ok. 200, stąd szczęśliwców wyłoniono drogą losowania. Ostatecznie, w nocy z 24 na 25 marca 1944 roku na wolność wydostało się zaledwie 81 pilotów alianckich a tylko 3 dotarło do Anglii. Dziś to miejsce możemy zobaczyć spacerując wzdłuż od strony ul. Lotników Alianckich gruntową drogą w kompleksie leśnym.
Po prelekcji głos zabrał Oliver Kingsbury– Dowódca V. Korpusu Amerykańskiego w Poznaniu, który wspomniał żołnierzy Wspólnoty Brytyjskiej, których kwatery znajdują się na Cmentarzu Garnizonowym w Poznaniu, bohaterów którzy oddali życie na morzu, lądzie i w powietrzu; polegli za wolność, sprawiedliwość i pokój. Przypomniał o bohaterskiej walce żołnierza polskiego na wszystkich frontach II Wojny Światowej, a w szczególności udziale polskich dywizjonów w obronie nieba brytyjskiego w 1940 r. Nawiązał również do konferencji Wielkiej Trójki w Jałcie, która zadecydowała o przynależności Polski do sowieckiej strefy wpływów.
Kolejnym punktem spotkania było uroczyste przyjęcie w poczet członków Klubu KŻR LOK Pana ppłk dr Tomasza Sikory – Dyrektora Biura Emerytalnego w Poznaniu i ppłk Ryszarda Taciaka, który zakończył pracę na stanowisku Dyrektora Kancelarii Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu . Pełniąc w/w funkcję przez ponad 10 lat ściśle współpracował z WOW LOK, a zebranie było wyśmienitą okazją by serdeczne podziękować mu za wieloletnią owocną współpracę i życzyć pomyślności na zasłużonej emeryturze. Od przyjaciół otrzymał monografię Marszałka J. Piłsudskiego patrona budynku LOK Dom Żołnierza w Poznaniu wraz z dedykacją.
Za wieloletnią współpracę Szef Ośrodka Zamiejscowego Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji w Poznaniu płk Daniel Jurewicz wraz z Zastępcą ppłk Grzegorzem Kopczykiem wręczyli Ryszardowi Taciakowi okolicznościowy ryngraf.
Następnie dokonano wyróżnienia medalem jubileuszowym 80 - lecia LOK.
Jana Urbana- zasłużonego członka Klubu.
Wręczenia dokonał płk Ryszard Wiliński - Prezes Wielkopolskiej Organizacji Wojewódzkiej Lok w Poznaniu.
W dniu 23.03.2025r. delegacja LOK w składzie płk Bogdan Mrowiec – Prezes KŻR przy BWZW i Komandor PKMot Lecha Kaseja wzięli udział w uroczystościach upamiętniających 81. Rocznicę Wielkiej Ucieczki ze Stalagu Luft 3 w Żaganiu na poznańskiej Cytadeli i złożyli wiązankę kwiatów, oddając hołd lotnikom z państw Wspólnoty Brytyjskiej – wśród nich 48 uczestników Wielkiej Ucieczki z Żagania rozstrzelanych w marcu 1944r. po ponownych schwytaniu przez Niemców.
Modyfikowany: pt. 2025-04-04 godz. 13:54